|
KAMIL SICZEK - malarstwo - 13 I - 5 II 2012 r.
Kamil Siczek urodzony w 1978 roku w Lublinie. Ukończył Państwowe Liceum
Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studia na krakowskiej Akademii Sztuk
Pięknych. Uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka
w 2003 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach
1997-98. Pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Artystycznego UMCS w
Lublinie w Zakładzie Malarstwa I u prof. Mieczysława Hermana od roku
2005. Brał udział w kilku wystawach indywidualnych oraz w kilkunastu
wystawach zbiorowych. W 1997 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i
Sztuki oraz Prezydenta Miasta Lublina, również w tym samym roku
otrzymał Grand Prix w V Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim „Myślęcinek
97”. "Obrazy
prezentowane na wystawie to realizacja malarska, w założeniu stanowiąca
zestaw spójnych tematycznie płócien. Prace są skonstruowane jako obrazy
zatrzymanej w kadrze codzienności. Pokazują powszednie doświadczenie
człowieka zamieszkującego urbanistyczną przestrzeń. Szukając środków
wyrazu do zobrazowania swojej wizji czerpię z języka ukształtowanego
przez silnie ekspresyjny nurt figuracji. Obrazy mają w jakimś stopniu
charakter kronikarski czy publicystyczny, jednak poprzez odwołanie się
do „cywilizacji obrazów” moja uwaga skierowana jest nie tyle na
rzeczywistość, co na ideę płaszczyzny obrazu. W tym kontekście
figuratywizm prac jest punktem wyjścia, płaszczyzną pozwalającą odbiorcy
na aktualizację sfery indywidualnych doświadczeń współczesnej kultury
wizualnej. Wszystkie obrazy w sposób bezpośredni nawiązują do sytuacji z
życia codziennego mieszkańca aglomeracji miejskiej. Zabiegam o oddanie
środkami malarskimi charakteru obrazowanej sytuacji i przypisanie
odbiorcy roli anonimowego obserwatora, być może nawet uczestnika danego
zjawiska. Traktuję każdą kompozycję malarską jako migawkę, pojedynczy
kadr uniwersalnego kontekstu, gdzie odbiorca z łatwością może dostrzec
analogię do własnego, codziennego doświadczenia." Kamil Siczek Młody
lubelski artysta - absolwent krakowskiej ASP - w sandomierskiej Galerii BWA zaprezentował około 20
dużych formatów prac, powstałych na przestrzeni dwóch ostatnich lat. W kręgu jego
zainteresowań znajduje się z jednej strony człowiek w konkretnym czasie i
przestrzeni - jest to najczęściej tętniąca życiem przestrzeń wielkomiejska,
zapełniona tłumem spieszących gdzieś ludzi, z drugiej zaś strony przestrzeń
samego dzieła sztuki i relacja autor - odbiorca dzieła. Barwne postaci
odważnie malowane żywym, nasyconym, płasko kładzionym kolorem, często
obwiedzione konturem ciemnej linii, dodatkowo podkreślającym dynamikę dzieła. Malarstwo
Kamila Siczka utrzymane w nurcie ekspresjonizmu figuratywnego zaskakuje
dynamiką, linią, kolorem czy wreszcie ulotnością zatrzymanego kadru. Artysta
wchodzi w rolę reportera rejestrującego i opisującego codzienność,
której twórcą i odbiorcą zarazem jest każdy z nas, a środki malarskie,
jakich używa, trafnie oddają charakter obrazowanych zjawisk. Katarzyna Pisarczyk
1
|