BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ANDRZEJ KARWAT - malarstwo - grafika - rysunek - wystawa z kolekcji Artysty i BWA w Sandomierzu - 27.09. - 20.10.2019 r



Andrzej Karwat urodził się w 1951 roku w Majdanie Ruszowskim. Absolwent PLSP w Zamościu i Pomaturalnego Studium Reklamy w Ciechanowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w Pracowni Litografii u prof. Włodzimierza Kunza w 1978 roku.
Ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach i imprezach artystycznych w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia). Jest Laureatem nagród, medali i wyróżnień na wystawach okręgowych i ogólnopolskich ("Porównania" – BWA Sandomierz: 1995 r. - I Nagroda, 1997 r. - III Nagroda, 2005 r. - IV Nagroda, 2006 r. - II Nagroda, 2014 r. - VII Nagroda, 2015 r. - II Nagroda, 2018 r. - I Nagroda; "Przedwiośnie" – BWA Kielce, Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz - II miejsce, BWA Nowy Sącz). Został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki Złotą Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", a w 2008 roku Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Posiada odznakę "Zasłużony Dla Województwa Tarnobrzeskiego". Uhonorowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego "Świętokrzyską Nagrodą Kultury za rok 2012". Autor kameralnych rzeźb "Dotyk historii" – najbardziej charakterystycznych dla Sandomierza obiektów historycznych: Zamku Królewskiego, Ratusza, Bramy Opatowskiej, Domu Jana Długosza oraz kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła wraz z klasztorem Ojców Dominikanów. Autor projektów: "Korony Sandomierskiej", przyznawanej twórcom filmowym – gościom Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu oraz "Klucza Sandomierskiego" – nagrody "Zasłużony dla Sandomierza". Artysta mieszka i tworzy w Sandomierzu, działa charytatywnie na rzecz Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś". Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i wydawniczą, rysunkiem, projektowaniem i aranżacją wnętrz, jest autorem wystaw problemowych i okolicznościowych.

Wystawa malarstwa, grafiki i rysunku w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu jest tylko niewielką częścią twórczego dorobku Andrzeja Karwata. Obejmuje prace malarskie z lat 80. XX wieku, akwaforty – szczególnie lubianą technikę graficzną, którą posługuje się od wielu lat oraz rysunki z przełomu XX i XXI wieku.
Realizacje malarskie, często będące komentarzem do czasów w których powstawały, jak apokaliptyczne w swej wymowie "Coś z FS", "Psiarczyk" czy "Homen" są właściwie nieprzerwanie poruszające i aktualne. Dodatkowym atutem jest tutaj oszczędna paleta barw, która podkreśla grozę i dramatyzm sytuacji, jak np. upiorne zielone światło w kompozycji "Psiarczyk", czy ognista czerwień w pracy zatytułowanej "Coś z FS".
Innym torem biegnie twórczość Andrzeja Karwata jako rysownika i grafika. Pamiętać należy, że artysta jest absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej ASP i doświadczenia tam zdobyte, jak cierpliwość, koncentracja, skupienie i dokładność w opracowywaniu detali pozwalają mu tworzyć prace na mistrzowskim poziomie. Częstym tematem graficznych kompozycji Andrzeja Karwata są zarówno biblijne przypowieści, jak doskonałe warsztatowo "Sodoma" czy "Grzesznicy", przejmujące i wiele mówiące kompozycje, budowane oszczędnymi, ale wymownymi środkami wyrazu, wywołujące niezwykłe napięcia między widzem a dziełem czy nagrodzone I nagrodą w konkursie "Porównania 27" prace z cyklu "Obcy bogowie" - tutaj idylliczny pejzaż jest rozorany nieprzystającym doń elementem, czarną agresywną konstrukcją wdzierającą się w bezpieczną przestrzeń. Poza tym studia portretowe, pejzaż, jak np.: „Środek lata”, drobno cięty linoryt, w którym układ linii, plam i kształtów sprawia wrażenie wibrującej, ekspresyjnej i dynamicznej przestrzeni, podlegającej ciągłemu ruchowi, trochę nieuporządkowanej, ale dzięki temu intrygującej i zagadkowej oraz znakomite weduty – inspirowane dawnymi sztychami widoki Sandomierza, Opatowa czy Staszowa.
Czarno-biały świat Andrzeja Karwata emanuje niezwykłą wrażliwością, erudycją, oszczędnością w doborze środków. Zawsze celnie opisuje zjawiska mające miejsce w świecie realnym, operując symbolem i metaforą kreuje świat wewnętrznych przeżyć, wszystkiego tego co go porusza, zachwyca lub na co nie wyraża zgody. Jest artystą dojrzałym, wrażliwym zarówno na piękno jak i brzydotę ludzkiej duszy, romantykiem świadomym swojego kunsztu, dla którego świat i miejsce w którym żyje jest nieustającym twórczym impulsem.
Katarzyna Pisarczyk

https://leliwa.pl/sandomierz-malarstwo-grafika-i-r...



Wernisaż wystawy Andrzej Karwat, Malarstwo - grafika - rysunek, Galeria BWA w Sandomierzu - 27.09.2019 r.
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009